Staff

Responsibilities of Teachers 2019-20

Staff List – September 2019/20
Keri Edge  Executive Headteacher
Designated Safeguarding Lead
Lorraine Johnson Head of School
Designated Safeguarding Lead
Kelly Jones Deputy Headteacher
Teaching and Learning Curriculum
Ivie Okwuegbuna Assistant Headteacher
SENCO 
Rashida Khanom Assistant Headteacher
Teaching and Learning Curriculum
Lyndsey Miller Assistant Headteacher
Teaching and Learning Curriculum
Hannah Cleland  Trust Business Manager
CFO
Year 6 Team
Rashida Khanom
Assistant Headteacher,Year 6 Leader & Extended School
Lyndsey Miller
Assistant Headteacher and English Leader 
Thomas Newnham
Class teacher & Mathematics Leader
Leigh Halsey 
Support Assistant
Sunil Kapur 
Support Assistant
Year 5 Team

Warda Abdi 
Class Teacher & EAL
Candice Jordan
Class Teacher & PSHE
Rachel Quartey
Support Assistant
Pauline Shaw
Support Assistant
Harshita Bablani
Agency Support Assistant 
Salma Musa
Agency Support Assistant

Year 4 Team

Ana Fernandes 
Year 3&4 Teaching and Curriculum Leader
Andrea Perry
Class Teacher & Computing
Chloe Greene (NQT)
Class Teacher
Shaun Hearn
Support Assistant
Adebimpe Adekoya
Support Assistant
Sharmeen Akhtar
Agency Support Assistant

Year 3 Team

 Ana Fernandes 
Year 3&4 Teaching and Curriculum Leader
Fehmida Iqbal
Year 3&4 Leader & Class Teacher
Sandra Helmy
Class teacher
Halima Zaman
School Direct Teacher
Anastasija Matusevica
Support Assistant
Wendy Mckenzie
Agency Support Assistant

Year 2 Team

Kirsty Marshall
KS1 Leader
Clare Adams
Class Teacher
Stephanie Radford (NQT)
Class Teacher
Angela Smith-Scales
Support Assistant
 Sue Cook
SEN Support Assistant
Abida Miah
Agency Support Assistant
Hannah Badero
Agency Support Assistant
Ophelia Neslon
Agency Support Assistant
Dominique Marques (Matt Leave)
Class Teacher & Art 

Year 1 Team

Carl Finch
Class Teacher & Humanities
Caroline Walton
Class Teacher and RWI Leader
Kasia Coleman
Teach First Class Teacher 
Tracey England
Support Assistant and School Council Leader
Laura Dale (Matt Leave)
Class teacher

Reception Team

Julie Pointer
Class Teacher, RE Leader and NQTS Students 
Jess Finney
Class teacher
Elizabeth Kebbell
Agency Class teacher
Joyce Babirye
Support Assistant
Fathiya Bobo
Support Assistant
 Lyn Henning
SEN Support Assistant
Roheema Kanom
SEN Support Assistant

Nursery Team

Sofia Musa
Agency Class teacher
Jo Gray
Support Assistant
 Sara Kwiatkowska
Support Assistant
Farhana Khanom
Support Assistant
Sidra Ahmed
Agency Support Assistant
Andre Newell
Agency Support Assistant
Catherine Maher-Mcgrath (Matt Leave)
Class teacher

Curriculum
Kenielle Roach Sports Coach
Chris Cuming Sports Coach
Nigel Mark  Computing and ICT Learning resource Manager
Adam Nunn Music Leader
Office Team
Ann Jordan Admission Officer & Home School Liaison Officer
Razna Begum Administration Officer
Lisa Townsend Administration Officer
Carol Gay Assistant Admin 
Samuel Lawrence
Site Supervisor

Carol Gay
Midday Supervisor and Walking Bus
Sue Cook
Walking Bus
Ian Evans
Playground Assistant